Son Seyahat Bükücü: Münevver Köroğlu

Karabük’te büyümüş, sonra kimbilir nereleri, neleri bükmeye gitmiş, dünyaları dolaşmış biri var; Münevver Köroğlu! Yakında hem ülkeden hem dünyadan gezip gördüğü, deneyimlediği yerleri, anıları bizimle paylaşacak olan Münevver’e bir kara-bükücü olarak hikâyesini sorduk, o da böyle yanıtladı, iyi okumalar yakında Berlin sonra Oslo yazısında buluşmak üzere, söz Münevver’de:

“Bu meseleye bir yerden başlamak lazım artık diye düşünürken gezenti Kara-bükücü olarak buldum kendimi, hadi vira bismillah!

Peki ya kimim ben?

Özet bir cümle ile; ‘Mühendisin yükseği, seyyahın önde gideni, fotoğraf çeker keyfince, Karadeniz’in her kesimi ile bir bağı olan komiklik-şakalarla meşgul insan.’

Detay verecek olursak;

1988 yılı Ağustos ayının 17. günü, o zaman ki genç kızların hayranlıkla dinleyip takip ettiği Emrah Karabük stadyumunda şarkı söylerken, hemen yakınlarında olan hastanede bendeniz dünyaya gelmişim! 2000 yılına kadar Safranbolu ve Şirinevler’de geçenmünü dolu dolu 12 senenin ardından, muhteşem çocukluk anılarım ve bu anılarıma ortak olan arkadaşlarımın özlemini sırtlayıp ailemle İstanbul’a taşındık. Sonra ki süreç ders çalışma, sınavlar, ders çalışma, lise ve sınavlar derken bakmışım 2006 yılında mühendis adayı bir üniversiteli olmuşum. Aslında tam da serüvenin bilinçli olarak başladığı, hedeflerin belirlendiği dönemin başlangıcı… Evet okumak istiyordum, çünkü bilmek daha da çok bilmek istiyordum. Ama sadece okumak yetmiyor, pekiştirmeyi ve aynı zamanda dünyamın da daha gelişmesini istiyordum. Bununda tek çaresi okurken görmekti. Bundan dolayıdır ki ‘Çok okuyan mı çok bilir, çok gezen mi’ sorusunun cevabı bende ‘Çok okurken hep gezendir’ oldu. Bu aslında benim parolam olmuş hem çok okumaya hem de çok gezmeye yeminli gibi hayatımı yaşama kararı aldım. Bu karar sonucu mühendislik yetmedi daha da okuyup bir de yüksek mühendis olayım dedim. Sonra da teorik bilgileri bir beyaz yakalı olarak pratiğe döküp hem öğrenmeye devam etme hem de kendi paramı kazanıp hayallerimi gerçekleştirme sürecim başladı. Gençliğin baharı olan 20’li yaşların son düzlüğünü, gitmediğim kara parçası kalmasın mantığı ile elimden geldiğince yollarda, okuyarak ve tabii ki çok konuşarak geçirmeye devam ediyorum.

Bu sürecime şahit olan ailem, arkadaşlarım ve sevdiklerimin de her zaman istediği; yaptığım seyahatleri onlara hem gösteren hem de anlatan bir şeyler yapma fikri uzundur aklımda olan, fakat bir türlü hayata geçiremediğim, gecikmiş planımdır.

Artık yol alma kararı verildiğine göre bunu öncelikle puslu kentin dumanlı çocukları ile gezenti kara-bükücü olarak kutlama zamanı geldi a dostlar!

Münevver”

Son Seyahat Bükücü: Münevver Köroğlu” üzerine 2 yorum

  1. Benim güzel kızıma yakışır başlangıç olmuş. Gelecek yazıların sabırsızlıkla bekliyorum..

  2. Seninle gurur duyuyoruz her zaman kalp inin Götürdüğü Yere Git her şey gönlünce olsun Selamlar

Bir Cevap Yazın