Kara’yı Büken Cerrah: Taylan Çebi

Size tam bir Son Kara-Bükücü röportajı vaad ediyorum. Şehrimizin çok sevilen öğretmenlerinden Fatma Ayfer Toraman’ın oğlu; başarılı, yakışıklı ve tam bir aile insanı olan Taylan Çebi. Taylan, çok başarılı bir akademik sürecin ardından, sevgili eşi, çok sevdiğimiz Beyza’yla birlikte şehre döndü ve Karabük Üniversite’sinde kürsü sahibi olarak ilk Ağız, Diş ve Çene Cerrahımız olarak görevine başladı. O, büyüdüğü yere ve sevdiği insanlara faydalı olmak için elinden geleni yapan örnek bir insan, yani tam bir Kara-Bükücü!

Önce geçmişten başlayalım, Taylan kimdir, nerede doğdu büyüdü, hangi okullarda okudu, Karabük’te ne kadar zaman geçirdi? Bu arada annen Ayfer Toraman da tüm şehrin tanıdığı ve çok sevdiği bir isim, bugünkü gelişiminde annenin ve Karabük’ün etkisini nasıl değerlendirirsin?

Aslen Trabzonlu bir ailenin tek çocuğuyum. ayfZonguldak’ta doğdum fakat ben 2 yaşındayken Karabük’e yerleşmişiz, tüm çocukluğum ve gençliğim Karabük’te geçti. Yani Karabüklüyüm diyebilirim. Eğitim-öğretim yaşantıma ilk olarak Demir-Çelik İlköğretim Okulu’nda annemin öğrencisi olarak başladım. Daha sonra ortaokul öğrenimini Yenişehir Atatürk İlköğretim Okulu’nda, liseyi ise 75.Yıl Karabük Anadolu Lisesi’nde okudum. 17 yaşına kadar Karabük’te yaşadım, sonrasında üniversiteyi kazanmamla beraber Karabük ‘ten ayrıldım. Tabii ki ailem ve arkadaşlarım burada olduğu için sık sık Karabük’e gelip gittim. Yani aslında Karabük ile bağım hiçbir zaman tam anlamıyla kopmadı.

Evet, gerek eğitim-öğretim hayatımda gerek sosyal hayatımda gerek mesleki hayatımda canım annem Ayfer Toraman’ın etkisi çok büyüktür. Eğitimci bir annenin çocuğu olmanın artılarını hayatımda hep yaşadım ve yaşıyorum. Şu an ben de kürsü sahibi bir öğretim üyesiyim ama bazen insanların benden bahsederken hâlâ “Ayfer Hocanın oğlu” demelerinden çok gururlanıyor ve şeref duyuyorum. Annem 35 senesini öğrencilerin eğitim hayatına adamış bir öğretmen ve onun bu saygınlığını gördükçe her defasında ayrı onurlanıyorum. Karabük’ün eğitim-öğretimde çok başarılı bir il olduğunu gittiğim her yerde, okuduğum tüm okullarda, yaşadığım her şehirde üstüne basa basa vurgulamışımdır. Biz Karabük’te çok güzel okullarda, çok başarılı öğretmenlerden eğitim aldık ki bu başarısını da Karabük her sene üniversite sınavlarında göstermektedir. Ayrıca Karabük’ün sadece eğitim hayatıma değil sosyal hayatıma da kazandırdığı çok büyük şeyler oldu. Karabük’te çok güzel arkadaşlıklar, dostluklar, ilişkiler kurdum ve hâlâ da bu dostluklar tüm temizliği ve sadakatiyle devam etmektedir.

çocukluk
Taylan ve Beyza hala sıkı dost oldukları çocukluk arkadaşlarıyla

 Sen akademik anlamda hep başarılı bir çocuk ve gençtin, üniversitede diş hekimliği okumaya nasıl karar verdin? Üniversite hayatından bahseder misin biraz?

Çocukluğumdan beri hem benim hem ailemin bilhassa rahmetli anneannem ve dedemin en büyük hayallerinden biri; benim o beyaz önlüğü giyip, insanlara hizmet etmemdi. Bunu kendime hep görev bildim ve sonunda Allah’ın da izniyle bunu başardım. Yani doktor olma sevdam çocukluğuma dayanıyor. Üniversiteyi Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde okudum. Okulumdan o kadar çok memnundum ki mezun olduktan sonra da birkaç diş hekimliği okumak isteyen kardeşimize Erciyes Üniversitesi’ni tercih ettirdim. Çok iyi bir eğitim aldığımızı düşünüyorum. Eğitimin yanında da hocalarımla çok IMG_1720iyi ikili ilişkiler kurdum ve hâlâ kendileriyle aktif olarak görüşüyorum. Üniversite 3.sınıftayken hedefimi belirledim; Diş Hekimliğini bitirdikten sonra Diş Hekimliğinin bir uzmanlık branşı olan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi’nde doktora yapmayı, bu alanda uzmanlaşmayı karar biçtim kendime. Üniversiteden mezun olduktan sonra bir dolu sınav serisinden başarılı olup, İstanbul Üniversitesi (Çapa) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda asistanlığa başladım ve doktoramı burada tamamladım. Çapada, tüm asistanlık yıllarım boyunca Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı sayın hocam Prof. Dr. Çetin Kasapoğlu ile beraber çalıştım. Kendisinden o kadar çok şey öğrendim ki ne kadar teşekkür etsem azdır. Kendisiyle bir hoca asistan ilişkisinden çok abi-kardeş, baba-oğul gibi olduk, hâlâ da öyleyiz. Doktora hayatım boyunca da özel hastane ve çeşitli kliniklerde çalıştım. İstanbul Dentaydın Diş Hastanesinde 4 sene boyunca Klinik Şefliği yaptım.

Bu arada evlendin, eşin de yine çoğumuzun tanıdığı ve benim çok sevdiğim arkadaşım Efşan Beyza (Balık) Çebi. Aynı şehirde beraber büyüdüğün biriyle hayat kurmak nasıl bir duygu?

bt

Evet, asistanlığım yıllarında canım eşim Efşan Beyza Çebi’yle evlendim. Eşim ile ben birbirimizi çocukluk yıllarından beri tanıyan iki arkadaştık. Yetişkin çağlarımızda bu arkadaşlık yerini aşka çevirdi ve senin de bildiğin üzere evlendik. En başta aynı şehirde büyüdüğüm kişiyle evlenmeme nazaran Beyza gibi naif, vicdanlı, yumuşak kalpli, şefkat ve sevgi dolu, iyi niyetli, arkadaş ve dost canlısı, kibar kısacası her şeyiyle mükemmel bir kadınla hayatını birleştirmek paha biçilemez. Her defasında böyle bir eşe sahip olduğum için hep şükrediyorum. Sevgili eşim Beyza her zorlukta hep benim yanımda oldu ve bana hep destek verdi. Onun da benim başarılarımdaki payı çok ama çok büyüktür. Uzmanlığımı alırken bile hayatımdaki en önemli iki kadın annem ve eşim benim destekçimdiler. Bu röportaj aracılığıyla da onu çok sevdiğimi söylemek istiyorum.

Aynı şehirde büyüdüğün biriyle yuva kurmak bence harika bir duygu. Ailelerimiz eskiden beri arkadaşlar, aynı şehirdeler, bizi herkes biliyor ve biz herkesi tanıyor, biliyoruz. Her zaman her ikimizin aileleriyle bir arada olabiliyoruz; bir organizasyon yapıldığında cümbür cemaat yapılıyor, böyle bir aile kurabilmek tek kelimeyle harika bir şey.

 Doktoradan sonra birlikte Karabük’e döndünüz ve şimdi şehrimizdeki ilk ve tek çene cerrahı sensin, bu hem çok gurur verici hem de kente büyük bir destek. Çene cerrahlığı nasıl bir iş sahiden? Zor olduğuna eminim, aynı zamanda beceri isteyen çok önemli bir alan, sen nasıl değerlendiriyorsun mesleğini?

Evet, doktoramı bitirdikten belli bir süre sonra İstanbul’dan Karabük’e dönüş kararı aldık. Karabük ve çevre illerin ihtiyacı olduğunun farkındaydım ve dönüp kendi hemşerilerime hizmet etme kararı aldım. Gerçekten yetenek ve fazlasıyla disiplin, sorumluluk ve bilgi gerektiren bir meslek. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Diş Hekimliği’nin, sekiz uzmanlık branşından bir tanesi. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi; ağız, çene ve yüz bölgelerindeki yumuşak ve sert dokulIMG_6261arın doğumsal ve kazanılmış hastalıkları ile enfeksiyöz, travmatik ve her türlü patolojik nedenlerin yol açtığı estetik, fonksiyonel ve fonetik sorunların medikal ve cerrahi tedavisini gerçekleştiren tıbbi bir uğraş alanıdır. İlgi alanlarını sayacak olursak; gömülü, komplike veya sürmüş dişlerin çekimleri, ağız, çene ve yüz bölgesinin her türlü enfeksiyonlarının tıbbi ve cerrahi tedavileri, çenelerde oluşan kistik ve tümöral oluşumların cerrahi tedavileri, ağız bölgesinin yumuşak doku hastalıklarının tedavileri, diş kökenli kemik içi lezyonların tedavisi (Apikal Rezeksiyon), çene ve yüz bölgesinde oluşan kırıkların tedavileri, dental protez yapımı öncesi yumuşak doku ve sert dokuların cerrahi olarak düzeltilmesi , çene, yüz bölgesi ağrılarının tıbbi ve cerrahi tedavileri, çene eklemi hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavileri, dudak-damak yarıklarının tedavisi, tükürük bezi hastalıklarının tıbbi ve cerrahi tedavileri, diş ve çene bağlantılı maksiller sinüs patolojileri ve tedavileri, ağız, çene ve yüz bölgesinde estetik ve fonksiyonel bozukluklara neden olan deformitelerin cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi (Ortognatik cerrahi), kanser tedavisi kapsamında uygulanan ilaç ve radyoterapiye bağlı çenelerde oluşan kemik nekrozlarının tedavileri, dental implant uygulamaları, dental implant uygulamaları amacıyla sert doku ve yumuşak doku eksikliklerinin cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi gibi.

Yardımcı Doçent olarak ders de veriyorsun, akademisyen olmak nasıl?

Karabük Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığını da üstlenmekteyim. Her meslekte olduğu gibi akademisyenliğin de kendine göre zorlukları var tabii. Ömür boyu öğrenci olduğunuzu düşünün kimileri için eğlenceli fakat bazen zor bir durum. Sürekli yoğun bir hayatınız var. Gece gündüz kavramınız ne yazık ki olmuyor. Araştırmalar, tezler, kitaplar, proje oluşturma, makale yazmalar, kongreler sürekli hayatınızda olan şeyler, ancak bunların sonrasında bilime ve insanlara faydalı olduğunu bilmek, yükselmek ve kariyer yapma da bu işin ödülleri arasında elbette.

Karabük’te en sık karşılaşılan çene/ağız-diş sağlığı sorunu nedir, gözlemleme şansın oldu mu ve nedeni ne olabilir?

Karabük’te en çok karşılaştığım problemler; gömülü dişler, çene kistleri ve temporomandibular eklem (çene eklemi) rahatsızlıkları. Dişlerin gömülü kalma nedenleri arasında sistemik (raşitizm, endokrin hastalıklar, anemi, sfiliz vs gibi) ve lokal olarak birçok faktör sayılabilir. Yine eklem rahatsızlıklarının nedenleri arasında; çene ya da eklem bölgesine gelen direkt travma (kaza ya da darbe sonucu), tek taraflı çiğneme alışkanlığı, diş eksiklikleri, diş sıkma ve gıcırdatma, stres, depresyon vs., eklemin gelişimsel defektleri (hipoplaziler vs.), dejeneratif eklem rahatsızlıkları, osteoarthritis, artrozis, otoimmün hastalıklar, romatoid artrit, lupus, ortodontik bozukluklar gösterilebilir. Çene kemiği kistleri ise diş kökenli ya da diş kökenli olmaksızın ortaya çıkabilirler.

Günümüzde doktorların ve sağlık personelinin en mühim sorunlarından biri şiddet. Sağlıkta şiddete dair üzücü bir deneyime şahit oldun mu hiç? Bu konuda neler düşünüyorsun?

20140922104013

Son zamanlarda sağlıkta şiddet olayları gerçekten çok arttı. Benim şükür ki öyle kötü bir anım olmadı. Ama bu olmayacak anlamına gelmiyor tabii ki. Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddete ilişkin yurt dışı ve yurt içinde birçok araştırmalar yapıldı ve elde edilen bulguların ortak noktası; sağlık alanında ortaya çıkan şiddetin diğer iş yerlerine göre oldukça fazla olduğu ve daha az kayda alındığıdır. Fiziksel şiddetin yanında sözel şiddet ve sözlü taciz de ne yazık ki biz hekimlere fazlasıyla uygulanıyor. Hastaların, hasta yakınlarının, hekimlerin kısacası insanların daha sabırlı, saygılı, sevgili olmaları dışında sanmıyorum ki bu şiddetin önüne geçilsin. Ne kadar güvenlik önlemi alırsanız alın, bence insanın içinde bitiyor bu.

Karabüklülere alanında uzman bir diş hekimi ve hoca olarak nasıl tavsiyelerde bulunursun?

Lütfen ama lütfen günde 2-3 kez dişlerinizi fırçalayarak, ağız hijyeninizi iyi tutarak ve 6 ayda bir rutin diş hekimi kontrollerine giderek diş ve ağız sağlıklarına önem vermelerini rica ediyorum değerli hemşehrilerimizden. Ağız sağlığının çok önemli olduğunu ve sistemik rahatsızlıklara zemin hazırladığını ve tetiklediğini unutmamamız lazım.

Geleceğe dair planların ne durumda?

Şu an akademik olarak önümde Doçentlik sınavım var, onun için hazırlıklar yapıyor ve akademik olarak çalışıyorum. Sayın hocalarımla beraber Diş Hekimliği Fakültemizi kurmaya ve Karabük halkına hizmete sunmaya çalışıyoruz, yoğun olarak meşguliyetimiz bunun üzerine şu ara. İnşallah en yakın zamanda faaliyete geçireceğiz.

abt

İşin dışında yapmayı sevdiğin, seni mutlu eden şeyler nelerdir?

İşim dışında daha çok ailemle vakit geçiriyorum. Beraber seyahat etmeyi, küçük tatiller yapmayı seviyoruz. Mümkün olduğunca eşimle beraber sanatsal aktivitelere katılmaya özen gösteriyoruz. Arkadaşlarımla vakit geçirmek, sohbet etmek beni rahatlatan, mutlu eden şeyler arasında diyebilirim. Öğrencilik yıllarında aktif olarak devam ettiğim basketbol hayatıma tekrardan dönüş yaptım, yakında ligimizde başlıyor.

En sevdiğin film?

En çok savaşgladiator_movie_poster_by_beyondwonderwall türü filmleri seviyorum. Bundan dolayı da 300 Spartalı, Truva, Gladyatör. Bunları sayabilirim en sevdiğim filmler listesinde.

En sevdiğin kitap?

En sevdiğim kitap; “Peterson’s Principles of Oral and Maxillofacial Surgery” 😃

En sevdiğin müzik türü, sanatçı ya da grup?51bVdIWINnL

En sevdiğim müzik türü ise pop. Kulağıma hoş gelen sesleri ve müzikleri dinlemekten hoşlanıyorum. Özellikle amatörce mesleklerini icra eden sanatçı arkadaşlarımı dinlemek hoşuma gidiyor.

Röportaj: Ayşegül Tabak

Kara’yı Büken Cerrah: Taylan Çebi” üzerine bir yorum

  1. Gurur duydum.Tebrik eder başarılarının devamını dilerim.Karabük için büyük şans.
    Dilerim Karabük sana mutluluk getirsin.

Bir Cevap Yazın