Gandalf’ı ağlatan Elf: Berru Tüze

Geçenlerde BBC Türkçe’nin bir haberi düştü önüme, Yüzüklerin Efendisi’nin Gandalf’ı Sir Ian McKellen’ın film festivali ziyaretinde Boğaziçi Rock Korosu’nun sürprizini yayınlıyan bir haber. Gözlerim dolu dolu, mutluluklar izlerken sona doğru McKellen’ın yanında çok, ama çok tanıdık bir yüz gördüm! Merakla çocukluk ve okuldan sıra arkadaşım Ece’ye haberi gönderip, ‘bu Berru mu yoksa!’ diye sordum. Evet, o Berru’ydu! Yani bizim elimizde büyüyen, Ece’nin küçük kardeşlerinden biri olan küçük Berru!

Gandalfımızı göz yaşlarına teslim eden, Orta Dünya türkülerinin o pürüzsüz, yoğun seslerini veren Elflerden biri şehrimizde doğup büyümüş olan Berru Tüze. Bakın genç Elf bize nasıl bir masaldan bahsediyor;

Berru kimdir bize biraz kendini anlatır mısın?

fotoğraf21 yaşındayım. Hayatımın üniversiteye kadar olan bölümünü Karabük’te geçirdim. İlköğretimi Şirinevler İlköğretim Okulu’nda, liseyi ise Karabük Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladım. Bütün hayatım da burada olduğu için ayrılsak da hayatımdan asla çıkmayacak çok sayıda dostumu Karabük’te edindim. Babam Ümit Tüze’nin Karabük’te bobinaj dükkânı var. Annem Gülşen Tüze ise kardeşlerim ve beni büyüttü. İki kardeşim var. Ablamın Ece, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliğinden mezun. Benden küçük kardeşim Esat ise şu an üniversiteye hazırlanıyor. Şanslıyım ki annem ve babam müzik kulağı iyi olan insanlar, bunu da tüm çocuklarına aktarmışlar. Bu yüzden kendimi bildim bileli her yerde şarkı söylerim. Müzikle olan iletişimimi devam ettirmek ve üniversite eğitimim için 2014 yılında Karabük’ten ayrılıp İstanbul’a geldim.

Okulun ve bölümünden bahseder misin? Neden oradasın?

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Öğretmenliği bölümünde okuyorum. Bu seçimim bölüm için değil üniversite için oldu aslında. Boğaziçi Üniversitesi’nin müzik kulübünün ve korolarının ününü çok duymuştum ve bu oluşumun içinde olmak istedim.

Boğaziçi Rock Müzik Korosuna nasıl girdin? Rock müzikle ilişkin ne zaman başladı?

2

Okula girişimin ikinci döneminde Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Rock korosunun seçmelerine katıldım ve girmeye hak kazandım. Bu koroya girmek istememin nedeni repertuvarı oldu. Benim girdiğim zaman Queen ve The Beatles ağırlıklı bir repertuvar vardı ve ben de bu iki grubun parçalarını çok sevdiğim için tercihimi bu yönden kullandım.

Korodan önce müzikle ilgilendiğin bir yer oldu mu?

Öncesinde değil, ama yine Boğaziçi Rock Korosu’ndayken 7 Pink Floydlar ve 2 Prenses adlı bir Pink Floyd saygı grubunda geri vokalisttim, birkaç konsere çıktım onlarla. Pink Floyd da rock müziğin önemli temsilcilerinden olduğu için çok zevk alarak söyledim.

Koro’nun Gandalf olarak bildiğimiz Ian McKellen’a yaptığı sürprizin perde arkasını anlatır mısın?

1
Berru, McKellen’ın sağdan ikinci yanında gülümsüyor

Olaylar şöyle gelişti; şefimiz Sinay Mollamustafaoğlu’nun Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin dört müziğini harmanlayarak aranje ettiği bu parça zaten bizim repertuvarımızda vardı. Bu senenin ilk dönem konserlerinde söylüyorduk. İkinci dönem parçalarını söylediğimiz filmin baş rollerinden biri olan Ian McKellen’ın İstanbul Film Festivali kapsamında İstanbul’a geleceğini ve okulumuzda da bir söyleşi yapacağını öğrendik. Bunu duyar duymaz zaten elimizde olan ve severek söylediğimiz bu parçayı Ian McKellen’a da dinletmek istedik. Bu iş için çok uğraşan koristler başta olmak üzere tüm koristlerimiz sayesinde bu dileğimiz gerçek oldu.

O an nasıl hissettin, çok efsanevi anlar izleyenler için bile, sizin neler hissettiğinizi, sonrasında olanları paylaşır mısın? McKellen ağlıyordu görüntülerde, çok duygulandı sanıyorum.

17759755_10154230751961012_8283623456523101862_n
Hürriyet Gazetesi haberi

Ian McKellen salona girer girmez daha parçayı söylemeden hepimiz heyecanlanmıştık. Parçaya odaklanıp en güzel şekilde söylemeye çalıştık. Ama göz ucuyla ara ara bakıyorduk çünkü tepkileri bizim için çok öneliydi. Ve o an geldi. Ian McKellen’ın ağladığı anlarda onunla birlikte bizim de gözlerimiz doldu çünkü emeğinin karşılığını almanın en güzel yolu karşındakine yaşattığın hislerdir. Parça bittiğinde hepimiz çok heyecanlıydık söyleyecekleri için. Ian McKellen çok mütevaziydi. Önce şefi kucakladı ve solo söyleyenleri tebrik etti, sonra da bizim yanımıza gelerek tüm koristleri teker teker tebrik etti. Bu bizim için çok anlamlı oldu. Sonra bizimle konuştu. Film ekibindeki kişilerle birlikte yaptırdığı Elfçe dokuz anlamına gelen dövmesini gösterdi ve bizi kırmayıp bizimle fotoğraf çektirdi.

Boğaziçi rock korosunun gelecek planlarında neler var? Koroyla nerelerde sahne alıyorsunuz, repertuvarınızdan örnekler verir misin?

Biz koro olarak rock parçalarını koral olarak aranje ederek söylüyoruz. Bu aranjelerin çoğunu şu anki şefimiz olan Sinay Mollamustaoğlu yapıyor. Tabii ki eski şeflerin de bazı aranjelerini repertuvarımıza koyuyoruz. Repertuvar seçiminde ise özgürüz, tüm koristler birlikte karar veriyor. Şu anki repertuvarımızda hem Türkçe hem yabancı rock parçalarımız var. Cem Karaca, Barış Manço, Kazım Koyuncu gibi Türk sanatçıların yanında The Beatles ve Scorpions gibi yabancı sanatçıların da düzenlediğimiz parçalarını söylüyoruz. Bir defasında Fuat Güner kulübümüzü ziyaret ettiğinde koro provamıza geldi ve ona şefimizin aranjesini yaptığı Cem Karaca’dan Bu Son Olsun parçasını seslendirdik ve çok beğendiğini, ilerde MFÖ’nün bir koro ile konser verme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Koromuzla okul içinde ve dışında konserlerimiz oluyor. Festivallere ve etkinliklere katılmaya çalışıyoruz. En yakın olan konserimiz 22 Nisan’da Chromos Koro ile birlikte Şişli’deki St. Esprit Kilisesi’nde olacak. Bunun yanında da Almanya’da düzenlenecek olan bir festivalde Türkiye’yi temsil etmek istiyoruz ve bunun için hazırlanıyoruz. Bu bizim için çok önemli çünkü rock korosu tarihinde ilk defa yurt dışında konser verme şansımız var. Ama bunun için yeterli paramız yok maalesef, sponsor arıyoruz. Belediyelerden de tekliflere açığız.

İleride neler yapmayı planlıyorsun? Müzikle ilişkin de devam edecek mi?

3
Boğaziçi Rock Korosu Solist ve Koristleri

İleride müzikle uğraşmak istiyorum. Çünkü insan sevdiği işi yaptığı zaman iş yapıyor gibi gelmez derler. Müzik benim için bu özelliğe sahip. Hayatta sevdiğimiz işi yaparsak mutlu olacağımızı düşünüyorum. Ve benim hayattaki amacım mutlu olmak.

En sevdiğin grup, kitap ve film nedir diye sorsam?

En sevdiğim grup olarak belirli bir grubum yok. Queen, The Beatles, Mor ve Ötesi ve Athena severek dinlediğim gruplar arasında. İdina Menzel, Lea Michele ve Barbra Streisand’ı vokal olarak çok beğenirim. En sevdiğim kitap olarak da kesin bir şey söyleyemiyorum, çünkü sürekli değişiyor. Ama şu an Oğuz Atay’dan Korkuyu Beklerken’i okuyorum. En sevdiğim film ise “Rent”. Çünkü müzikalleri çok severim ve bu filmle ve müzikleriyle kendimi çok özdeştiriyorum.

Berru’nun favori gruplarından efsanevi Queen’in Bohemian Rhapsody parçasını Berru’nun henüz dahil olmadığı 2013 Rock korosu konserinden dinlemek isteyenlere…

Gandalf’ı ağlatan Elf: Berru Tüze” üzerine bir yorum

  1. Tebrik ederim,Karabükümüzden böyle gençlerin çıkması gurur verici.Yolu açık şansı bol olsun.İyi insanlar ile karşılaşsın.Alkışlıyorum👏👏👏👏😜

Bir Cevap Yazın