Reklamı büken tasarımcı: Çağlar Şehit

5Kara’ları bükmeye karar verince ilk önce Çağlar’a koştum, çünkü daha önce ‘Salvador’ adında bir marka kurmaya çalışırken bize inanılmaz bir logo tasarlamıştı, acaip havalıydık! O da bize şu tepede gördüğünüz, dağların ardından doğan güneşi (kara’yı bükü kenti aydınlatmak) dağın kalbindeki dişliyi (sanayii, yani Kardemir), adımın baş harfini ve elbette bükülen o kırılmayı hediye etti logo olarak. Karabük’e her döndüğümde sokaklarda gözüme çarpan olumlu değişimlerin başında reklamların tasarımları vardı. Sonra çoğunun altında Çağlar’ın elinin olduğunu söylemişlerdi. Şimdi de bu gözle görünen değişimleri ortaya çıkaran genç adamla yaptıklarından ve yapacaklarından konuştuk.

Çağlar kimdir, Karabük’le bağları, okul yılları hakkında neler anlatırsın bize?

29 yaşındayım. Karabük doğumluyum. Uzun süredir Karabük’te yaşıyorum. İlkokul ve ortaokul dönemlerimi Şirinevler İlköğretim Okulu’nda geçirdim. Başarılı bir öğrenciydim. Daha sonra lise hayatımı devam ettirebilmem için kendimi gözleyerek keşfettiğim ilgi alanlarıma uygun bir seçim olacağı düşüncesiyle Karabük Anadolu Kız Meslek Lisesi Grafik Tasarım ve Reklamcılık Bölümü’nü tercih ettim. İlk senemde teorik derslerle ilgilendim, son ili yılımda ise grafik tasarımın genel temel amaçları ve reklamın insanlar üzerindeki etkilerine yoğunluk verdim ve değerli hocalarımın da desteği ile başarılı bir lise dönemi geçirdim. Bana bu yolda ailem diyebileceğim hocalarım Fatih Özmen ve Ela Özmen’in büyük desteği ve üzerimde hatr-ı sayılır emekleri vardır. Kendilerine yürekten teşekkür borçluyum.

Üniversite yılların nasıldı? Nerede okudun, nasıl bir öğrencilik geçirdin?

Lise hayatımı tamamladıktan sonra Üniversite sınavına girdim. Tercihlerim arasında olan Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Grafik Tasarım ve Reklamcılık Bölümü’nü Kazandım. Üniversite yıllarında her insan gibi zor ve güzel anılar birikti hayatımda. Üniversite, malum insanın yaşamını kendi ayakları üzerinde sürdürebilmek için attığı en önemli adımlardan biri. Ben de adımımı atarken bir işi yapıyorsam en güzeli olsun istediğim için hedeflerime göre davrandım. Zor günlerimde hep güçlü oldum ki meyvesini alabileyim emeklerimin. Üniversite döneminde birçok projede başarılı sonuçlar aldım. O zamanlar hep bu günlerin hayalini kuruyordum. Ön lisansımı tamamladıktan sonra da hedeflerime ulaşmak arzusuyla Karabük’e Döndüm.

Karabük’teki neredeyse her logonun, tasarımın, fikrin altında elin var. Buraya dönerken tüm bunları planlamış mıydın? Nasıl gelişti bu süreç?

1

Herkesin yaşadığı iş hayatını düşünmeye başladım çok şükür uzun sürmedi. Birkaç reklam ajansında çalıştım ve deneyim edindim, sonra açık hava reklam sektöründe hizmet verdim. Bu sektörün mutfak kısmında zorlu zamanlar ve bir tasarımın başından sonuna kadar geçirilen süreçlerin içinde oldum. Gerektiği yerde merdiven tepesinde çalıştım gerektiğinde ise bilgisayar sıkıntıları çözmeye gayret ettim. Bu zorlu dönemler için şükrediyorum ve mutluyum, çünkü bugünkü noktaya gelmem için bu dönemleri geçirmem gerekti. O süreçte çok insanla çalıştım ve yeni arkadaşlıklar, iş ilişkileri edindim. Zaman ve sabır kelimelerine çok inanırım ve meyvesini de yiyorum sanırım.

Çok çalışkan, disiplinli birisin. Bunun için çaba sarf ediyor musun yani önerebileceğin yöntemler var mı, yoksa doğuştan getirdiğin bir huy mu bu?

Çalışkan olan insanlar her zaman işini çok sevmiştir. Bunun için bir çabam yok aslında, sadece daha çok dikkat ediyorum ve ona göre hayatıma yön veriyorum. Bunun için ancak gözlem ve araştırma yapma alışkanlığı kazanılmasını önerebilirim, yapılan iş ne olursa olsun, doğru gözlemleyip, hakkında yeterince araştırma yapılırsa sonuç daima başarılı olacaktır.

İşinde yapmayı en sevdiğin şey nedir?

İşimde en çok sevdiğim şey bir projenin başından sonuna kadar durup devam ettirmek ve nihayete erdirmek. Fakat fikir üretmek mi yoksa fikri tasarlamak mı dersen, her ikisi de çok önemli derim benim için. Bu yüzden sloganım daima ‘Çiz, karala, tasarla, ama farklı ol’ cümlesi.

Peki zorluklar seni bunaltan şeyler neler, zor bir iş sonuçta.

İş hayatında zorluklar oluyor tabii. Genelde yapılan tasarımlar ve projelere bakış açılarına saygı duyuyorum her zaman. Yapılan olumlu ya da olumsuz yorumlara ılımlı yaklaşıyorum, yine de bazı müşterilerimin emeğe değer vermeyen yorumları benim de zaman zaman üzüyor, hatta bazen kızdırıyor. Her proje olumlu olmuyor elbette, böyle zamanlarda kendime yeni bir şeyler katarım ve pes etmem.

Genç yaşına rağmen tüm şehirde tanınan, sevilen ve sayılan birisin, ilişkilerini sağlam tutan nedir?

İnsanlarla diyaloglarımı her zaman saygı ve sevgi çerçevesinde kurarım. Etrafta tanınıyor olmak, yaptığım işlerle konuşulmak ve en önemlisi insanların saygısı; bunlar çok değerli benim için. Markalaşma yolunda çok firmaya hizmet verdim, danışmanlık konusunda da. Açık hava reklam ve grafik tasarım alanında özellikle şehrimizde hakkıyla üretim yapmak için çok özenli davranıyor, sonuca inanıyorum. Çağlar Şehit denildiğinde akla yaptığım işlerle gelmek beni gururlandırıyor elbette.

Sokağa çıkıp tabelalara, logolara, görsel olan şeylere baktığında ne görüyorsun? Nasıl değiştirmek isterdin?

Tabela” demesek! Açık hava reklam, bunun sektörel adı, haliyle ‘tabela’ kelimesine sinir oluyorum 😊 Sokağa çıktığımda gözlerim her zaman sadelik ve ince detayları arıyor. Bazen bir nokta bazı şeyleri bitirir, ama benim aklımda yeni baştan başlar. Genelde yapılan kötü tasarımlar hakkında yorum yaparken açık konuşurum, zira negatiflikten değil, sonucun daha iyi olması için yapıcı eleştirileri paylaşmamız gerektiğine inanırım, kırıcı olmamak koşuluyla elbette. Karabük’te tasarım anlayışı yeni yeni oturmaya başladı, bunda benim de payım varsa ne mutlu, artık miladı dolmuş açık hava reklamları değiştirirken tüm bu süreçleri, değişkenleri ve ihtiyaçları hesaba katarak çalışıyorum. Hem farklı hem herkese hitap edebilen sonuçlar çıkarmak için.

Karabük için bir şey yapacak olsan, neyi eksik görür ve onu tamamlamak isterdin? Buraya dair hayalin ne olurdu?

Çağlarrrrrr

Aslında benim hayalim bir tasarım atölyesi kurmak. Bu atölyede sanata dair her şeyin, sanatla ilgilenen insanların bir araya gelerek üretim yapmasını hayal ediyorum. Belki zor, ama adımlarımı bu hayali de gerçekleştirmek üzere atıyorum. İşimi çok seviyorum ve değerli olduğuna inanıyorum, insanların da bunun parçası olmasını istiyorum. Sektör ve kent büyüklerimizin de bu yolda bana destek olmalarını isterim, basit ve düz mantık çizgiler olmasın artık sektörümüzde ve çevremizde

Gelecek planların nelerdir?

Hayatımda her daim mücadeleci ve kararlı olmaktan yanayımdır. Gelecekle planlarım tabii var, ama her geçen gün yeni şeyler katıyorum ve dua ediyorum ki her şeyden evvel sağlık ve başarı olsun hayatımda.

0000000440466-1En sevdiğin film, kitap ve müzik desek?

En sevdiğim Film GOAL; yaşanmış bir hayatın içinden esinlenerek çekilen bu film beni çok etkilemişti. Son iki yıldır kitap okumaya ağırlık verdim, filmi de çekilen “SENDEN ÖNCE BEN” adlı kitabın bende özel bir yeri olduğundan o kitabı çok severim. Müzik konusundaysa çok ayrımcı değilim, kulağımın sevdiği her şeyi dinleyebilirim, yeter ki güzel hissettirsin.

 

Reklamı büken tasarımcı: Çağlar Şehit” üzerine bir yorum

  1. Başarıların ve görüşleriniz destekliyorum Çağlar kardeşim umarım bir gün tasarım atelyesinde beraber fikir üretip Karabük’ün çehresini değiştiririz.

Bir Cevap Yazın