Safranbolu’da katman katman bir sergi

Geçtiğimiz akşam, Eski Çarşı’da bayramın yarattığı coşku ve kalabalıkla sokakta akarken Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi’ndeki hareketlilik gözüme çarptı ve içeri girdim ve Safranbolu Halk Eğitim  kursiyerlerinin kağıt rölyef sergisiyle karşılaştım. Bazı işler gözlerimi aydınlattı!

20170626_211657

Rölyef türlü çeşit malzemeden onlarca farklı teknikle yapılan bir sanatın adı. Tınısından anlaşılacağı üzere dilimize Fransızcadan miras ve aslında ‘kabartma’ anlamına gelen rölyef, mimaride taş ve alçı gibi malzemelerle kabartma yani süsleme yapmak için çok kullanılan bir teknik. Özellikle Selçuklu mimarisinin karakteristik unsurlarından. Kağıt rölyef ise bambaşka bir sanat. Yüksek rölyef denilen tekniğe daha muteber olan kağıt rölyefle yapılan işler, üç boyutlu, çok derinlikli manzaralar yaratmaya izin veriyor.

Kursiyerlerin yaptığı kağıt rölyef tablolar en az 15 kat kağıdın bir araya gelmesiyle yükselerek oluşturulmuş. Manzaraların ve soyut çalışmaların öne çıktığı eserler ziyaretçilerin beğenisine açık, ayrıca duvarlarında güzel eserler görmek isteyenler çok geç kalmadan sergiye ulaşmalı, çünkü bu güzel eserler satışa açık.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Daha nice sanatsal çalışmayla şehrin farklı noktalarında buluşmak umuduyla!

Bir Cevap Yazın