Tam Gaz bir müzik şöleni!

2017’nin bomba filmlerinden biri Baby Driver / Tam Gaz!

Bir müzikal olmayan, ama her saniyesi müziğe adanmış bir şölen, tıpkı bir playlist gibi başa sarıp yeniden yeniden dinleyip izleyeceğimiz bir film yaratmış Edgar Wright. Hayli genç ve çılgınca otomobil kullanabilen Baby’nin trajik çocukluğunu, biraz gönüllü, çokça gönülsüz bulaştığı işlerle içindeki iyiyle kötünün çekişmesini izliyoruz aslında. Kevin Spacey yine 21 filmindeki gibi zeki ve prestijli bir çete lideri, ama bu filmde kimse vazgeçilmez değil, Kevin Spacey ve diğer tüm belkemiği karakterlerin ortadan kalkması hiç de şaşırtıcı olmuyor. Aslında ön planda olan film değil, o yüzden filmdeki beklenmedik olaylar beklentiyi düşürmüyor ya da yükseltmiyor, müziğin akışı her şeyi yönetiyor.

411957.jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx

Filmden çıktıktan sonra ilk işim Spotify’dan filmin Soundtrack listesini bulmak oldu. Seçilen parçalar o kadar muhteşemdi ki araç yerine yürümeyi seçtim, 40 dakikalık yürüme yolumu liste bitene dek döne dolaşa uzatmanın her yolunu deneyerek yürümeyi sürdürdüm. Yıllardır bu kadar keyifle istisnasız her parçasını dinlediğim bir liste olmamıştı!

 

 

Görüntü yönetmenliğini, senaryosunu ve oyunculuklarını büyük keyifle izleten filmde kalbimi fetheden kesinlikle başrolde BABY rolüne hayat veren Ansel Elgort oldu, Jon Hamm tam da umduğum gibi rolünün hakkını fersah fersah vermiş, Baby’nin kız arkadaşı Deborah rolündeki Lily James ise nedense bana pek tat vermedi, umduğumu bulamadım oyunculuğundan. Kevin Spacey ise eski rolleriyle tanıdık bir çizgide gittiği için pek yorum yapmaya mahal bırakmamış zaten, ama onu yeniden efsaneleşeceği rollerde görmeyi çok özledik. Jamie Foxx ise sinir bozucu ve eğlenceli karakterini o kadar iyi oynamış ki öldüğünde “oh be kurtulduk karakterden” dedirtiyor!

Baby-Driver-01

Edgar Wright’ı yılın altın yönetmenlerinden biri yapacak film kesinlikle izlenmesi gereken bir ruh haline sahip. Sinemadan çıktığınızda iyiyle kötünün içinizdeki çatışmasını duyacak, kanınızı tutuşturacak bir duyguya kapılacaksınız.

Foxx’un oynadığı sosyopat Bats’in dediği gibi, “Bu işlere karışıp temiz kalamazsın, o bebek ellerine kan bulaşacak!”

Bulaşan kana rağmen doğru olana dönebilecek mi Baby, işte filmin asıl sorusu bu!

 

Bir Cevap Yazın