Komşu Zonguldak’ta Komşu Cafe!

Geçtiğimiz günlerde, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği, tüm dünyadan takipçileri olan yerli ve yabancı yedi instagram fenomeni fotoğrafçıdan biri olan İlhan Eroğlu ve BAKKA Strateji Geliştirme ve Programlama Birimi Başkanı Mehmet Çetinkaya ile buluşmak için Zonguldak’a ulaştım. Yakında röportaj eşliğinde bu buluşmanın detaylarını okuyabilecesiniz, ama şimdi konumuz bambaşka!

İstanbul’daki bir açılıştan yetiştiğim buluşma sonrası öyle yorgun ve uykusuzdum ki Zonguldak’ta yaşayan kuzenlerim kahvaltı sonrası “Gel de seni yeni bir yere götürelim!” dediler. Komşu Cafe aşağı Komşu Cafe yukarı, yol boyunca konuşulan mekan hakkındaki fikrim ‘yeni bir kafedir işte, tatlı var mı ki acaba?’ sorusundan öte değildi açıkçası, fakat gidince beni ağzı açık bırakan bu mekan tek kelimeyle vizyon sahibi işletmeciliği ile hepimizi kendine hayran bıraktı.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kozlu’nun yukarı mahallelerinden birinde, sahiplerinin önce evin arkasındaki alana Paintball sahası kurması; sonra yavaş yavaş bahçeyi kafeye dönüştürmesi; tiyatro gösterileri, edebiyat dinletileri ve söyleşiler için 55 kişilik üzeri kapalı, minik bir sahne inşa etmesi ve en nihayetinde iki evden ahşap olanı da kafeye dahil etmesi sonucu rüya gibi bir komşu misafirperverliği koymuş ortaya! Arazinin genişliği sayesinde otopark alanı da olan mekana arabayla gelmek hiçbir sıkıntı yaratmıyor ayrıca.

 

 

Düşünsenize, arka tarafta paintball oynamaya geliyorsunuz arkadaşlarınızla, küçük kapalı sahnede doğum günü partisi, dans ya da tiyatro oluyor o esnada, bu arada deniz manzaralı bahçede, ağaçlar altında ev yapımı muhteşem yemekler ve tatlılar yiyip, kaliteli kahveler, çaylar içiyorsunuz!

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Menü gayet yeterli, lezzetli ve doyurucu. Hele o ev yapımı limonlu muhallebili kadayıf bizi deli etti! O kadar iştahla yemişiz ki bir fotoğraf bile çekmek aklımıza gelmemiş. Tok olduğumuz için yemekleri tadamasak da yanımızdaki Antalya Kaleiçi’ndeki Castle Cafe & Bistro’nun işletmecisi olan kuzenimin eşi Erdem abi menüye “tamamdır, bence yeterli” dedi ve hepimizi ikna etmiş oldu.

 

Çocukların, gençlerin, büyükanne ve büyükbabaların, kısacası her yaştan insanın rahatlıkla gidip keyifle vakit geçireceği mekan bir aile işletmesi sayılabilir. Mutfakta, anneler, yengeler ellerinin bütün lezzetini ortaya dökerken ailenin gençleri işletme ve servis kısmında güzel bir iş çıkarıyor. Bu işe para kazanma derdiyle değil, insanları mutlu edecekleri, sanatı, eğlenceyi, huzuru komşu misafirperverliğiyle sunabilecekleri bir alan açma ihtiyacıyla girdiklerini anlatıyor işletmeciler. Kışın başka güzel, yazın başka güzel olan Komşu Cafe’nin adresi ve sosyal medya hesaplarına şuradan ulaşabilirsiniz:

Güney Mah. Evrensel Cad. Uğur Sokak Kozlu/Zonguldak – 05322926769

https://www.facebook.com/komsukafe

instagram/ @komsucafe

Zonguldak bir adım ötemizde, trenle 2,5 saat, otobüsle 1 saat, Kapuz Plaji artık Mavi Bayrak sahibi, tertemiz bir yer… Bir hafta sonunuzu komşuya turist olmaya ayırın, dünyanın en güzel yolculuğu olan tren seyahatinin keyfini yaşayıp Kapuz’da masmavi sularda yüzün; madencilerimizin onuruna müzeyi gezip, Zonguldak’ın inişli çıkışlı sokaklarını arşınladıktan sonra Komşu Cafe’de soluklanın!

 

 

 

Bir Cevap Yazın