Bir Başarısızlık Destanı: Dunkirk

Yazı: Burak Tuncer

‘’Yok olma tehdidi altında , hayatta kalmak zaferdir!’’

II.Dünya savaşının dönüm noktalarından biri olan Fransanın ‘’Dunkerque’’ sahilinde 338 bin İngiliz ve Fransız askerinin sıkışıp kalmasını ve oradan tahliyesini anlatan ve adını bu önemli sahilden alan ‘’Dunkirk’’ bu yılın en çok beklediğim filmlerinden biriydi.

‘Interstellar’ , ‘Inception’ gibi filmlerin başarılı yönetmeni Christopher Nolan her zamanki gibi kendi adını ortaya koymuş.

Öncelikle filmde derin bir diyalog ve senaryo yok. Her zamanki savaş filmlerinin aksine çatışmanın bol , kahramanlıkların tavan yaptığı bir savaş filmi değil. Tamamen savaşın gerçek yüzünü ve savaştaki askerlerin yaşadığı psikolojiyi sunan bir simülasyon diyebiliriz.

dunkirk-2017-1200-1200-675-675-crop-000000

Filmde savaşı 3 farklı bakış açısıyla izliyoruz:

  1. The Mole: Dunkirk sahilinde hayatta kalmaya çalışan Britanyalı ve Fransız askerlerin yaşadıkları bir hafta
  2. The Sea: Almanlar, Britanya ve Fransız ordusunu Dunkirk’de kapana sıkıştırdıklarında, Britanya Başbakanı Wiston Chirchill’in yapmış olduğu ‘’Su üzerinde yüzebilen her tekne Dunkirk’e gidip onları almaya gidecek.’’ çağrısına cevap veren bir baba oğulun ve Dunkirk’den askerleri kurtarmaya çalışan diğer gemilerdekilerin yaşadıkları bir gün
  3. The Air: Üç İngiliz Spitfire pilotunun Dunkirk’dekiler deniz yolu ile kurtarılmaya çalışılırken onlara saldıran Alman uçakları ile olan bir saatlik mücadelesi

Bu 3 hikaye aynı zaman çizelgesinde ilerlemiyor. Kimi zaman hikayeler kesişirken kimi zaman ayrı zaman dilimlerinde anlatılıyor. Zaten Nolan bu tarz zaman oynamaları yapmayı sevdiğini önceki yapımlarındada görüyoruz.

dunkirk-trailer-image-tom-hardy-1200x520

Filmin konusu zaten çok etkileyici. Binlerce askerin kapana kısılmış halde yaşadığı korkunç anlar anlatılıyor.Ancak bu hissiyatı katbekat arttıran kesinlikle müzikler. Crysis 2Modern Warfare 2InterstellarInception gibi filmlerden tanıdığımız ünlü besteci Hans Zimmer in harika besteleri ile tavan yapmış durumda.Film ve besteler ancak bu kadar etkileyici bir birliktelik oluşturabilir diye düşünmeden edemedim.

Filmin oyuncu kadrosuna bakacak olursak Tom Hardy ve Cillian Murphy dışında öne çıkan tüm oyuncuların tamamen deneyimsiz oyuncular olması , savaşa sürülen genç askerlerin ruhunu bizzat yansıtmış oluyor.

Dunkirk‘in film atmosferi, renk seçimi, görsel kalitesi, ışıklandırma ve ses efektleri tamamen yağışlı bir havaya bürünen hüzüne odaklı olmuş. Daha fazla detaya girmeden son derece başarılı hatta daha şimdiden Kült filmler listesine girebilecek seviyede olduğunu söyleyebilirim.

Karabük KARES Cityplex sinemalarındaki seanslara buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın