Masal bahçesi: Büyük Kulüp

20170704_174202Ben çocukken, daha ilkokula bile başlamadığım dönemlerde, bizim mahallenin bakkalında satılan açık dondurmanın önünde kuyruk olurduk. Sonra tabii hazır dondurmalar her yeri işgal etti o güzelim “dondurmam gaymak” tadını kaybettik. Yıllarca her yerde o tadı aradım. Her gittiğim tatil yerinde, gittiğim ülkelerde bile bir heves belki o tadı bulurum diye dondurmacıların önünde sıraya girdim. 25 yıllık bu arayışımdan sonra bir gün yakın bir arkadaşıma, artık bulamayacağımdan emin olduğumu anlattım ve heyhat! Bir iki hafta sonra burnumun dibinde olduğu halde hiç gitmediğim Büyük Kulübe gittim ve hava sıcak diye dondurma istedim!

İlk kaşığı aldığım o anı hiç unutmayacağım, arkası bir sevinç dalgasıydı çünkü! 5 yaşından beri aradığım tadı, babamla annemin evlendiği, benim çocukluğumun geçtiği eski İşçiler Lokali’nin yeni hali olan Büyük Kulüp’te, Kulübün iki yıldır işlettiği bahçesinde buldum!

Karabük’ün en eski ve köklü işletmelerinden olan Güven Pastanesi sahibi Gürbüz Bey’in işletmesini aldığı Kulübün bahçesinin adı “Huzur Bahçesi” hem de kesinlikle adının hakkını verircesine huzur dolu bu bahçe (tabii düğün olan günleri denk getirmezseniz, çünkü o zaman yandaki kulüp binasındaki düğünün bütün Ankara Havalarını dinlemeniz gerekiyor), gerçi öyle güzel ki adı Masal Bahçesi de olurmuş!

20170704_175752

Benim favori oturma alanım, ahşap balkon. Önü de arkası da yemyeşil, ışıl ışıl manzara, bir de bahçe salıncağı olan en kuytudaki ağaç altı masa. Her köşeinde oturmak, kahvaltı etmek, demlenmek ayrı güzel orası başka.

Yıllarını bu işletmeye vermiş, yaşının ve olgunluğunun doruğunda bir şef garsonun himayesindeki ekip de Karabük’te arayıp bulamadığımız servisi sağlıyor. Servisin, hizmetin neredeyse kusursuz olduğu mekanda kendinizi özel hissetmemeniz imkânsız.

Akşamları rakı sofralarının da hak ettiği şekilde Türk Sanat Müziğine geçen mekanda genel olarak müzik seçimlerini çok güzel ve yerinde bulmakla birlikte bazen sabahları nedense araya pop ya da elektronik müzik karışıyor, ki bundan pek hoşlandığımı söyleyemem. Bence gündüz saatleri için, hafif caz tınılarıyla bahçenin tılsımını korumak, akşamları Türk Sanat Müziğine devam etmek gerek.

20170722_181615

Yemekleri genel olarak başarılı bulmakla beraber, mezelerdeki yüksek beklentimi karşılayamıyorum. Zeytinyağlılarda zeytinyağı değil, bildiğimiz ayçiçek yağı ya da türevleri kullanıldığı çok açık. Halbuki fiyatlara oranla zeytinyağlı listesine hakkını ödemek zorunda bence işletme. El yapımı supanglesiyle, dünyanın en iyi dondurmasıyla damağımızı fatheden bir işletmenin mezelerde bu hatayı yapmasını pek kabul edemiyorum.

20170722_181529

Çocuklar için oyun alanı, yerlerde oturmak için puf minderler, mini masalara küçük seyyar bahçe sandalyeleri koyarak elde ettikleri içten havaya da minnettarım, çocuklarla gitmeyi çok kolaylaştıran, arkadaşlarla birer kahve içmeye bahane yaratn ruh hali dör dörtlük.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Karabük; Havuzlubahçe, Mühendisler ve Memurlar Kulüplerinin kaybından sonra bu kadar güzel bir ortam yakalayamamıştı, muhakkak uğrayın!

Bir Cevap Yazın